6TH ANNUAL STUDENT POSTER SHOWCASE
Allied Health Medical Assistant/Health/Bio 3a
1st Place Tie:
“Whiplash” - Karen Ruhman, Matt Thomas (Health - Pulido)
“Down Syndrome” - Matthew Gallardo (Bio 3 – Mirmovitch)
2nd Place: “First Aid and Wound Care”
Jocelyn Andrews, Yadira Vladovinos, Marilin Dear
(Health – Pulido)
3rd Place: “Kawasaki Disease” - Vletta Tait (AHMA – Boghos)
Allied Health Dental Hygiene
1st Place: “Caffeine”
Vasthy Vargas, Esther Tuchez, Jerico Campbell(DH – Kamibayashi)
2nd Place: “Alkaline Water”
Susana Calderon, Claudia Washington, Hillary Reed (DH - Kamibayashi)
3rd Place: “Superfoods”
Eun Kyung Sim, Shantel Hiekali (DH - Kamibayashi)
100-level Transfer Courses (Anthro 102, Comm Studies 101, Env Sci 1)
1st Place: “Spoiled Rotten”
Aida Takakoli (Env Sci 1 – Mirmovitch)
2nd Place: “The Animal Industry”
Angie Gallardo (Env Sci 1 – Mirmovitch)
3rd Place: “Female Genital Mutilation”
Elisabeth Annick Ngo Baha (Anthro 102 – Hardy)
English 101 and English 102
1st Place: “If You Think You’re Anonymous, Think Again”
Guadalupe Garcia (English 101 – Hofmann)
2nd Place: “Cancer“
Jade Matthews (English 101 – Leonard)
3rd Place: “Voting for Dummies”
Lori Pass (English 101 – Hofmann)
200-level Transfer Courses (English 203 and Math 227)
1st Place: “Do WLAC Students Understand Roulette?”
Jennifer Martinez (Math 227 – Blustein)
2nd Place: “Homer, The Odessey, and The Illiad (google doc)
Lilli Keeve (English 203 – Hofmann)
3rd Place: “Does Having a Large Engine (V8’s) Necessarily Mean More Speed?”
Anthony Barrios (English 203)
Microbiology (Microbiology 20)
1st Place: “Testing the Five-Second Rule”
Divya Mowji, Julia Becht, Erika Lara, Tyler Johnson (MBio – Martin)
2nd Place: “How Different Bacteria Affect Taste/Appearance of Sourdough Bread”
Angela Asij, Joseph Capiton, Katie Burgette, Kyle Roberts, Natasha Weereratne
(Mbio – Martin)
3rd Place Tie: “How Much Do You Know about Fermentation?”
Israel Gabaie, Amelia Furlan, Ashley Rhodes (Mbio – Martin)
3rd Place Tie: “Kimchi Fermentation”
Rebecca, Sahar, Delya (Mbio – Martin)
Associated Students Organization (ASO)
1st Place: “How to Read a Poem” - Norma Meneses - (Eng 102 – Hofmann)
2nd Place: “Are You Prepared?” - Mustapha Malki (AHMA – Boghos)
3rd Place: “Superfoods” - Eunkuung Sim Shantel Hiekali (DH – Kamibayashi)
Environmental Science Prize
1st Place: “Spoiled Rotten” - Aida Takakoli (Env Sci 1 – Mirmovitch)
2nd Place: “Water Pollution” - Monica Viramontes (Env Sci 1 – Mirmovitch)
3rd Place: “The Animal Industry” - Angie Gallardo (Env Sci 1 – Mirmovitch)
Allied Health Medical Assistant/Health/Bio 3a
1st Place Tie:
“Whiplash” - Karen Ruhman, Matt Thomas (Health - Pulido)
“Down Syndrome” - Matthew Gallardo (Bio 3 – Mirmovitch)
2nd Place: “First Aid and Wound Care”
Jocelyn Andrews, Yadira Vladovinos, Marilin Dear
(Health – Pulido)
3rd Place: “Kawasaki Disease” - Vletta Tait (AHMA – Boghos)
Allied Health Dental Hygiene
1st Place: “Caffeine”
Vasthy Vargas, Esther Tuchez, Jerico Campbell(DH – Kamibayashi)
2nd Place: “Alkaline Water”
Susana Calderon, Claudia Washington, Hillary Reed (DH - Kamibayashi)
3rd Place: “Superfoods”
Eun Kyung Sim, Shantel Hiekali (DH - Kamibayashi)
100-level Transfer Courses (Anthro 102, Comm Studies 101, Env Sci 1)
1st Place: “Spoiled Rotten”
Aida Takakoli (Env Sci 1 – Mirmovitch)
2nd Place: “The Animal Industry”
Angie Gallardo (Env Sci 1 – Mirmovitch)
3rd Place: “Female Genital Mutilation”
Elisabeth Annick Ngo Baha (Anthro 102 – Hardy)
English 101 and English 102
1st Place: “If You Think You’re Anonymous, Think Again”
Guadalupe Garcia (English 101 – Hofmann)
2nd Place: “Cancer“
Jade Matthews (English 101 – Leonard)
3rd Place: “Voting for Dummies”
Lori Pass (English 101 – Hofmann)
200-level Transfer Courses (English 203 and Math 227)
1st Place: “Do WLAC Students Understand Roulette?”
Jennifer Martinez (Math 227 – Blustein)
2nd Place: “Homer, The Odessey, and The Illiad (google doc)
Lilli Keeve (English 203 – Hofmann)
3rd Place: “Does Having a Large Engine (V8’s) Necessarily Mean More Speed?”
Anthony Barrios (English 203)
Microbiology (Microbiology 20)
1st Place: “Testing the Five-Second Rule”
Divya Mowji, Julia Becht, Erika Lara, Tyler Johnson (MBio – Martin)
2nd Place: “How Different Bacteria Affect Taste/Appearance of Sourdough Bread”
Angela Asij, Joseph Capiton, Katie Burgette, Kyle Roberts, Natasha Weereratne
(Mbio – Martin)
3rd Place Tie: “How Much Do You Know about Fermentation?”
Israel Gabaie, Amelia Furlan, Ashley Rhodes (Mbio – Martin)
3rd Place Tie: “Kimchi Fermentation”
Rebecca, Sahar, Delya (Mbio – Martin)
Associated Students Organization (ASO)
1st Place: “How to Read a Poem” - Norma Meneses - (Eng 102 – Hofmann)
2nd Place: “Are You Prepared?” - Mustapha Malki (AHMA – Boghos)
3rd Place: “Superfoods” - Eunkuung Sim Shantel Hiekali (DH – Kamibayashi)
Environmental Science Prize
1st Place: “Spoiled Rotten” - Aida Takakoli (Env Sci 1 – Mirmovitch)
2nd Place: “Water Pollution” - Monica Viramontes (Env Sci 1 – Mirmovitch)
3rd Place: “The Animal Industry” - Angie Gallardo (Env Sci 1 – Mirmovitch)